Jedną z istotniejszych czynności wykonywanych w ramach prac naprawczych, przemysłowych czy też produkcyjnych, jest klejenie. Proces ten dotyczy nie tylko zastosowań profesjonalnych, ale również domowych – dzięki klejeniu można tworzyć różne dekoracje, przeprowadzać naprawy, itp. Na polskim i zagranicznym rynku istnieją różne typy klejów dostosowane do zróżnicowanych technik klejenia. Przykładem jest produkt typu hot melt glue przeznaczony do stosowania w różnych branżach.

Niewiele osób zna określenie hot melt, ale praktycznie każdy miał do czynienia z takim zjawiskiem w swoim codziennym życiu. Klej typu hot melt glue to specjalny preparat klejący, który jest roztapiany i aktywowany pod wpływem wysokiej temperatury – twierdzi Buehnen. Zmienia on wówczas postać ze stałej na płynną i w takiej formie jest on nakładany na łączone ze sobą powierzchnie. Do takich zadań wykorzystywane są specjalne urządzenia, jakimi są pistolety do klejenia na gorąco. Rozgrzewają one klej w sztyfcie i umożliwiają jego wygodne oraz bezpieczne nakładanie.
Kleje typu hot melt – informacje na temat składu

Głównym składnikiem posiadanym przez dobry klej hot melt glue jest kopolimer etylenu połączony z octanem winylu (EVA), poliuretanu (PUR) czy też poliolefiny (PO). W składzie takich klejów znajdują się również żywice naturalne oraz syntetyczne. Kolejnymi istotnymi składnikami preparatów hot melt glue są specjalne wzbogacone woski zapewniające klejowi optymalne parametry, takie jak lepkość, zwilżalność i zmniejszenie temperatury optymalnego działania. Dodatkowo istotne są przeciwutleniacze, które chronią przed zjawiskiem utleniania powodującym utratę właściwości i degradację preparatu klejącego. W klejach hot melt glue stosowane są też plastyfikatory poprawiające ich elastyczność oraz wypełniacze mineralne (dwutlenek cynku, dwutlenek tytanu, kaolin czy też krzemionka).
Kleje hot melt i ich zastosowania

W tym dziale  Przydatne akcesoria do biura

Kleje termotopliwe hot melt glue są substancjami, które są wykorzystywane w branży papierniczej oraz innych gałęziach przemysłu. Produkty klejące tego rodzaju są również stosowane w przemyśle samochodowym. Można je wykorzystywać do produkowania, przyklejania i obrabiania różnych opakowań, etykiet oraz artykułów higienicznych. Kleje hot melt glue znajdują też zastosowania w montażu, przemyśle meblarskim, poligrafii, branży tytoniowej, samochodowej, transportowej, budowlanej i wielu innych.
Nakładanie i używanie klejów hot melt

Produkty określane nazwą hot melt glue są preparatami, które wymagają wysokiej temperatury, aby osiągnęły stan płynny i uzyskały optymalne właściwości klejące. Kleje takie nakłada się więc w wysokich temperaturach na poziomie 150-180⁰C. Temperatura ta spada po aplikacji kleju, który zastyga i tworzy silne wiązanie. Kleje takie są wykorzystywane w specjalnych pistoletach do klejenia na gorąco. Istnieją też bardziej zaawansowane systemy zbiornikowe wykorzystujące taki preparat w bardziej profesjonalny sposób. Do zastosowań domowych wystarczy oczywiście dobry pistolet na klej, jednak przed jego użyciem, warto zapoznać się z instrukcją producenta.

Co to jest klej na gorąco i jak się go używa?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *