Węże podgrzewane mają szerokie zastosowanie – od budownictwa, przez gastronomię po transport niebezpiecznych materiałów. Z czego składa się standardowy wąż grzewczy? Poznajmy specyfikę różnych typów węży i ich podstawowe zastosowanie.

Do czego służą węże ogrzewane?

Zadaniem węży grzewczych jest podtrzymywanie lub podgrzewanie temperatury, przepływających przez nich substancji. Do płynów wymagających stałego podgrzewania (lub roztapiania) należą wszelkie substancje spożywcze (stosowane np. w gastronomii) a także: kleje, oleje, farby oraz smary. W przypadku substancji potencjalnie niebezpiecznych lub łatwopalnych stosuje się węże podgrzewane tzw. czynnikiem grzewczym, czyli najczęściej parą wodną lub olejem grzewczym. Ten typ węży używany jest najczęściej w procesie ładunku i przewozu łatwopalnych substancji chemicznych.

 

Budowa standardowego węża podgrzewanego

Wąż bazowy, izolacja i osłony, czujniki temperatury, grzałki, wtyczki i regulatory temperatury – to najważniejsze części standardowego węża podgrzewanego. Wewnętrzna baza węża jest najczęściej zbudowana ze stali lub teflonu. Typ bazy i wymiary produktu są zazwyczaj dobierane indywidualnie. Rodzaj substancji, która będzie podgrzewana i wymagane ciśnienie płynu to dwa, główne czynniki, decydujące o wyborze danego typu urządzenia.

Kluczową cechą bezpiecznego i wydajnego węża podgrzewanego jest jego wytrzymałość na wysokie temperatury (sięgające powyżej 200 stopni Celsjusza) oraz – co oczywiste – wysoka odporność chemiczna. Każdy wąż podgrzewany posiada czujnik temperatury i grzałkę. Optymalna moc grzałki, podobnie jak typ izolacji i bazy, jest dobierana indywidualnie. Typ podgrzewanej substancji wpływa też na dobór właściwej izolacji termicznej węża.

W tym dziale  Wysokiej jakości bramy przemysłowe: rodzaje i charakterystyka

Zależnie od potrzeb, w tego typu produktach wykorzystuje się zazwyczaj izolacje z pianek silikonowych lub włókna szklanego. Zewnętrzne osłony węży grzewczych mają formę oplotów ze stali, silikonu lub poliamidu.

 

Dwa typy ogrzewania, różne zastosowanie

Węże podgrzewane elektrycznie mają szerokie i uniwersalne zastosowanie w przemyśle, szczególnie w budownictwie i gastronomii. Lakierowanie, przetwarzanie wosków i tworzyw sztucznych, produkcja kosmetyków, szeroko rozumiana produkcja żywności – to tylko wybrane przykłady zastosowania. Węże tego typu są szczególnie popularne przy wykorzystywaniu takich materiałów jak kleje, farby czy żywice. Zastosowanie węży podgrzewanych czynnikiem grzewczym jest z kolei ściśle związane z transportem materiałów łatwopalnych lub takich, przy których niewskazane jest zastosowanie zasilania elektrycznego.

 

 

Jaka jest różnica między wężami grzewczymi elektrycznymi a podgrzewanymi czynnikiem grzewczym?