JPK to bardzo ważny skrót oznaczający Jednolity Plik Kontrolny, który od pewnego czasu obowiązuje wszystkich przedsiębiorców, również takich, którzy prowadzą firmy jednoosobowe. Bardzo wielu osób prowadzących firmy zastanawia się nad tym co zawiera JPK i jakie informacje są przekazywane do urzędów skarbowych w ramach takiego pliku. Okazuje się, że rozwiązanie to jest bardzo ważne, ponieważ umożliwia przeprowadzanie dokładniejszej kontroli.
Na podstawie informacji dostarczonych w ramach JPK, pracownicy urzędu mają możliwość sprawdzenia czy dany przedsiębiorca nie dopuszcza się żadnych przestępstw czy też nadużyć o charakterze podatkowym. Oprócz tego można sprawdzić czy dokumenty zostały wystawione we właściwym czasie oraz czy podatnik prawidłowo rozlicza się z podatku VAT oraz innych rodzajów podatków.
Jakie pliki należy obowiązkowo wysyłać do urzędu skarbowego?
Obowiązek wysyłania JPK został wprowadzony w styczniu 2018 roku. Od tego czasu przedsiębiorcy są zobowiązani do generowania i elektronicznej wysyłki plików JPK_VAT związanych z podatkiem VAT. Oprócz tego na żądanie urzędu skarbowego, przedsiębiorca może być zobowiązany do wysyłania dodatkowych plików, takich jak JPK_PKPiR/JPK_EWP (księga przychodów i rozchodów oraz ryczałt), a także JPK_FA i JPK_WB.
Jakie informacje są zawarte w JPK?
Obowiązkowy jednolity plik kontrolny JPK_VAT musi być obowiązkowo przekazywany organom podatkowym każdego miesiąca jako plik XML. W pliku takim znajdują się informacje na temat wszystkich zakupów oraz sprzedaży dokonywanych przez czynnych podatników VAT. Pliki te są generowane przez program do księgowości na podstawie informacji podawanych przez przedsiębiorcę (faktury sprzedażowe, dokumenty kosztowe, itp.). Do informacji zawartych w JPK zalicza się:
- Kwoty transakcji oraz informacje dotyczące sprzedanych lub kupionych towarów, usług, terminy wystawiania dokumentów oraz informacje na temat kontrahentów, stawek podatków, itp.
- Szczegółowe dane związane z wewnątrzwspólnotowymi transakcjami, importem i eksportem – urząd może dzięki temu na bieżąco sprawdzać prawidłowość rozliczeń transakcji zagranicznych.
- Informacje na temat obciążenia odwrotnego.
- Informacje o okresie, w którym pojawia się obowiązek podatkowy.
Jednolity Plik Kontrolny 2020 po zmianach
Warto dodać, że w 2020 roku wprowadzone zostały pewne zmiany obejmujące jednolity plik kontrolny. Jeśli chodzi o podatek VAT to najważniejszą zmianą w tym pliku będzie poszerzenie zakresu danych. Nowe pliki JPK będą całkowicie zastępować deklaracje VAT. Oznacza to, że do urzędu będzie wysyłanych mniej formularzy i nie trzeba będzie się martwić formularzami VAT-7 oraz VAT-7K, ponieważ wszystkie informacje umieszczane dotychczas w tych formularzach, będą znajdować się w JPK_VAT.
Przedsiębiorcy powinni zadbać o posiadanie nowoczesnych programów do księgowości, które obsługują jednolity plik kontrolny. Warto inwestować w oprogramowanie, które jest na bieżąco aktualizowane zgodnie ze zmieniającymi się przepisami dotyczącymi podatków. Na szczęście znalezienie takich programów nie stanowi dla nikogo większego problemu.