Niestety w działalności przedsiębiorcy zdarzają się sytuacje, gdy nieuczciwy kontrahent nie chce zapłacić za wykonaną przez nas usługę czy zakupiony towar. Jeśli dopiero rozpoczynamy działalność, może to doprowadzić do upadku naszej firmy. Co robić w takiej sytuacji? Można zdecydować się na faktoring, czyli finansowanie faktur. Co to jest? Jakie rodzaje faktoringu wyróżniamy?

Na czym polega finansowanie faktur? Jakie rodzaje faktoringu wyróżniamy?

Finansowanie faktur polega na tym, że wystawioną przez nas fakturę opłaca nie nasz kontrahent, ale firma usługowa (może to być bank lub inna instytucja działająca zgodnie z polskim prawem), która przelewa nam określona kwotę za transakcję (ta jest określona w umowie, ale zwyczajowo jest to 80%), a następnie zajmuje się ona ściąganiem należności od kontrahenta. Kiedy uzyska te pieniądze, przelewa brakującą kwotę, a od całej operacji pobiera prowizję, którą odlicza od przelewanej nam kwoty. Wyróżniamy dwa rodzaje faktoringu – z regresem (niepełny) i bez regresu (pełny).

Czytaj więcej: https://faktoria.pl/porada/rodzaje-faktoringu

Na czym polegają rodzaje faktoringu?

Istnieją dwa rodzaje faktoringu – bez regresu i z regresem. W przypadku tego pierwszego rozwiązania faktor (czyli instytucja, które opłaciła fakturę) wraz z cesją wierzytelności przejmuje cały dług, co oznacza, iż liczy się z ryzykiem, iż dłużnik jest niewypłacalny i nie zwróci pieniędzy. W momencie nawiązania z nim umowy możemy przestać zajmować się długiem, gdyż nawet jeśli dłużnik nie zapłaci, nie jest to już nasz kłopot. W przypadku faktoringu z regresem, faktor nam zapłaci, ale nie przyjmuje na siebie ryzyka związanego z niewypłacalnością dłużnika, więc jeśli ten nie zapłaci, będziemy musieli oddać otrzymane pieniądze.

W tym dziale  Dla kogo faktoring odwrócony?

Rodzaje faktoringu – na który się zdecydować?

Spośród dostępnych rodzajów faktoringu, lepszym rozwiązaniem zdaje się być ten bez regresu, ale musimy pamiętać, że wszystko zależy od naszej sytuacji finansowej. Musimy bowiem pamiętać, że faktor spłaci dużo niższą kwotę niż saldo faktury, gdyż dużo ryzykuje. Ponadto takie rozwiązanie nie jest możliwe, gdy dłużnik pochodzi z kraju, który nie należy do Unii Europejskiej, a termin spłaty jest długi – bank nie będzie ryzykował utraty pieniędzy. Takie finansowanie zazwyczaj proponowane jest przedsiębiorcom, którzy mają duży tzw. obrót i są związani umową z faktorem, gdyż ten wie, że straty wyrówna przy kolejnych fakturach. Ponadto faktor najczęściej zabezpiecza się polisą, co oznacza, że ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie za poniesione straty. Faktoring z regresem jest ryzykowny dla nas, gdyż będziemy musieli oddać faktorowi wpłacaną przez niego zaliczkę i sami próbować odzyskać należność od dłużnika – z pewnością potrwa to jakiś czas i może w ogóle się nie udać, ale jeżeli zakończy się pozytywnie, odzyskamy wyższą kwotę.

Spośród dostępnych rodzajów faktoringu bezpieczniejszy dla nas jest ten pełny, gdyż odzyskamy większą część należności za fakturę i nie będziemy musieli się martwić, gdy dłużnik będzie się ociągał z płatnością.

Jakie są rodzaje faktoringu?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *