Niektórzy z nas marzą o założeniu sklepu. W serialach procedury zdają się być łatwe, a działalność jest opłacalna. W prawdziwym życiu nie wygląda to tak różowo. Trzeba bowiem załatwić wiele spraw, zamówić towar i znaleźć klientów. Ponadto, będziemy musieli zadbać o lokal i zamontować oświetlenie ewakuacyjne. O czym jeszcze trzeba pamiętać?
Jak założyć sklep odzieżowy? Czy oświetlenie ewakuacyjne jest potrzebne?
Podstawą dobrego biznesu jest świetny pomysł i przemyślany biznesplan. Przed założeniem sklepu warto sprawdzić ofertę konkurencji i zapotrzebowanie na rynku. Pamiętajmy, że potrzebne są pieniądze na start. Musimy kupić towar, wynająć lokal i przystosować go naszych potrzeb. Jeśli sklep będzie duży, naszym obowiązkiem będzie także zamontowanie oświetlenie ewakuacyjnego, co wygeneruje kolejne koszty. Jeśli nie mamy odpowiedniej kwoty, możemy postarać się o dofinansowanie z Urzędu Pracy lub wziąć kredyt. Aby rozpocząć działalność gospodarczą, trzeba zarejestrować firmę, czyli wybrać odpowiedni kod PKD oraz wypełnić wniosek CEIDG, wniosek o nadanie numeru REGON, wybrać formę opodatkowania i zgłosić do urzędu skarbowego oraz do ZUSu/KRUSu.
Szukamy odpowiedniego lokalu. Kiedy trzeba zamontować oświetlenie ewakuacyjne?
Bardzo ważna jest lokalizacja sklepu, więc przed podjęciem decyzji warto sprawdzić, jak wiele osób tamtędy przechodzi, jak wygląda otoczenie i czy w pobliżu znajduje się konkurencja. Po wynajęciu lokalu trzeba rozpocząć jego remont. Jest to duży koszt, ale można zaoszczędzić. Meble, regały i lustra można zakupić z tzw. drugiej ręki. Warto przejrzeć oferty na portalach aukcyjnych. Zainwestować trzeba w pracę fachowców. Doświadczony elektryk zamontuje wszystkie przewody, gniazdka, lampy i reflektory oraz oświetlenie ewakuacyjne. Kolejnym krokiem jest zamówienie towaru. Nowe ubrania można kupować w hurtowniach lub bezpośrednio od producentów.
Uwagi techniczne. Gdzie obowiązkowo należy zamontować oświetlenie ewakuacyjne?
Oświetlenie ewakuacyjne musi być zainstalowane we wszystkich budynkach użyteczności publicznej, budynkach zamieszkania zbiorowego, a także
budynkach magazynowych i produkcyjnych. Takie oświetlenie stanowi część oświetlenia awaryjnego. Montuje się je po to, by w razie zagrożenia, przebywające w budynku osoby mogły je szybko i bezpiecznie opuścić. Oświetlanie ewakuacyjne jest zaliczane do urządzeń przeciwpożarowych, dlatego musi być wykonane zgodnie z projektem odpowiadającym przepisom ochrony przeciwpożarowej. Musi być zainstalowane we wszystkich budynkach, w jakich zanik zasilania spowodowany awarią może spowodować zagrożenia życia lub zdrowia ludzi. Jego zastosowanie jest więc konieczne w salach kin i innych obiektów widowiskowych, a także w czytelniach, pomieszczeniach konferencyjnych, wystawowych i salach sportowych. Oświetlenie tego typu jest wymagane także w budynkach zamieszkania zbiorowego, a także obiektach produkcyjnych i magazynach.
Założenie sklepu stacjonarnego wymaga podjęcia wielu czynności organizacyjnych. Trzeba zadbać także o odpowiednie wyposażanie lokalu, w tym o instalację oświetlenia ewakuacyjnego, które jest niezbędne w lokalu użyteczności publicznej.