W obecnych czasach kredyt można dostać nie tylko w banku. Możliwe jest także skorzystanie z pożyczek w instytucjach pozabankowych. Czy możliwa jest pożyczka na raty bez BIK?

 

Kiedy pożyczka bez BIK jest dobrym rozwiązaniem?

Pożyczka udzielana przez firmy pozabankowe jest świetnym rozwiązaniem wówczas, gdy w wyniku nieprzewidzianego zdarzenia potrzebujemy gotówki „na już”. Dlaczego pożyczka na raty bez BIK jest dobrą alternatywą dla tradycyjnego kredytu bankowego?

Jest to rozwiązanie, które warto wziąć pod uwagę, ponieważ uzyskanie kredytu w banku to zazwyczaj czasochłonny proces, zaś banki stosują rygorystyczne kryteria oceny zdolności kredytowej potencjalnego kredytobiorcy (proces ten jest określany jako tzw. credit scoring i obejmuje np. analizę wysokości oraz źródeł dochodów, stan cywilny czy wielkość wydatków gospodarstwa domowego). Wystarczy niespłacenie w terminie niewielkich zobowiązań, by wydatnie pogorszyć stan swojej zdolności kredytowej.

 

Czy możliwe jest uzyskanie pożyczki bez BIK i jakie warunki należy spełnić?

Informacje na temat dotychczasowych zobowiązań kredytobiorcy (w szczególności dane dotyczące nieprzestrzegania terminów spłat) każdego z nas są przechowywane w systemie BIK – Biurze Informacji Kredytowej. To właśnie z rejestru BIK czerpią informacje banki. Czy możliwa jest pożyczka na raty bez BIK? Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca – tego typu pożyczki oferują firmy pozabankowe.

W tym dziale  Czy studia MBA są dla każdego? Sprawdź!

Co więcej, podczas uzyskiwania tego specyficznego typu finansowania, jakim jest pożyczka na raty bez BIK, nie jest konieczne przedkładanie takich dokumentów, jak na przykład:

  • zaświadczenie o uzyskiwanych dochodach,
  • umowa o pracę.

Zazwyczaj wystarczy przedłożyć jedynie dowód osobisty.

 

Czy pożyczka bez BIK jest bezpieczna?

Firmy pożyczkowe także korzystają z danych w BIK, aczkolwiek nie podejmują decyzji o przyznaniu pożyczki wyłącznie w oparciu o tej rejestr. Z drugiej strony, łatwość uzyskania pożyczki bez BIK sprawia, że z tego rozwiązania korzysta wiele osób, z których część boryka się z wysokim zadłużeniem. W efekcie, część z nich nie jest w stanie spłacić zobowiązania, co przyczynia się do umacniania stereotypu, zgodnie z którym zaciąganie pożyczek na raty bez BIK nie jest bezpieczne.

 

Pożyczka bez BIK – bezpiecznie i z głową

Pożyczka na raty bez BIK to rozwiązanie, które na przestrzeni ostatnich lat znacząco zyskało na popularności. Jest to forma elastyczna i łatwa do uzyskania. Oczywiście, nie oznacza to jeszcze, że podejmowanie tego typu decyzji powinno być pochopne. Wręcz przeciwnie – skorzystanie z pożyczki na raty bez BIK powinno być poprzedzone rzetelną analizę stanu swoich finansów. W przeciwnym wypadku ryzyko niespłacenia pożyczki i wpadnięcia w spiralę zadłużenia jest bardzo wysokie.

 

Źródło: taktofinanse.pl

Pożyczka na raty bez BIK – wszystko, co musisz wiedzieć

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *