Nawet najlepsze regały przemysłowe wymagają regularnych inspekcji. Nie warto odkładać ich w czasie do momentu, w którym dojdzie do usterki. Podjęcie odpowiednich działań z wyprzedzeniem pozwala uniknąć przestojów w pracy i zapewnić bezpieczeństwo zarówno pracownikom obiektu, jak i składowanych jednostek. O jakich aspektach należy pamiętać, decydując się na zlecenie inspekcji regałów?

Za regały przemysłowe odpowiada wyznaczony pracownik

Wytyczne dotyczące inspekcji sprzętów magazynowych są zawarte m.in. w normie PN-EN:15635 Stalowe statyczne systemy składowania – Zastosowanie i utrzymanie urządzeń do składowania. Zgodnie z jej założeniami, dbanie o właściwy stan konstrukcji magazynowych odpowiada tzw. PRSES. Jego zadaniem jest oszacowanie ryzyka pojawienia się poszczególnych usterek oraz ustalenie częstotliwości kolejnych inspekcji.

W jaki sposób należy kontrolować regały przemysłowe?

Proces inspekcji regałów magazynowych można podzielić na trzy etapy:

  • pracownik dostrzega usterkę bądź naruszenie procedur bezpieczeństwa i zgłasza je do pracownika, pełniącego obowiązki PRSES,
  • PRESES (bądź wyznaczony przez niego pracownik) sprawdza regały przemysłowe, uzupełniając inspekcję o pisemny raport,
  • wskazana firma (producent regałów bądź specjaliści ds. BHP) przeprowadzają przegląd ekspercki w częstotliwości nie mniejszej niż 12 miesięcy.

Regały przemysłowe analizuje się pod kątem weryfikacji uszkodzeń elementów mechanicznych oraz połączeń pomiędzy poszczególnymi elementami. Powyższe elementy mają największy wpływ na bezpieczeństwo pracowników i składowanych jednostek – nawet najmniejsze uszkodzenie konstrukcji może przyczynić się do spadku nośności całego regału.

W tym dziale  O czym należy pamiętać, otwierając sklep stacjonarny?

Zainwestuj w regały przemysłowe od Nedcon Silesia

W ofercie firmy Nedcon Silesia znajdują się wysokiej jakości regały przemysłowe, cechujące się wysoką odpornością na potencjalne uszkodzenia. Specjaliści Nedcon oferują również usługi inspekcji regałowych, które zweryfikują kondycję regałów przemysłowych. Skontaktuj się z opiekunami inwestycji Nedcon Silesia i zadbaj o bezpieczeństwo swojego magazynu.

Regały przemysłowe – kiedy warto zlecić ich inspekcję?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *