Każdy transport powinien być opłacalny. Jednak czasami zdarza się, że dany załadunek jest za mały na dany pojazd. Wtedy opłaca się skonsolidować kilka ładunków i połączyć je w jeden transport. Oczywiście w przypadku, gdy dane ładunku są nadawane w jednym i tym samym kierunku.

Transport LTL

Less than truckload, tak nazywany jest transport LTL. Jest to z zasady transport drobnicowy. Definicja takiego transportu oznacza, że transport nie zajmuje całej przestrzeni ładownej ciężarówki. Wtedy powierzchnię ładowną dzieli się na kilka części, pomiędzy konkretnych nadawców, którzy płacą za przewóz tylko i wyłącznie swojego towaru. Zatem transport drobnicowy znacznie się opłaca w przypadku małych przesyłek i jest to bardzo dobra dla nich alternatywa.

Kiedy wybiera się transport LTL?

Nadawca decyduje się na skorzystanie z transportu drobnicowego typu LTL lub PTL w przypadkach gdy:
– ilość i rozmiar ładunków jest znacznie mniejsza niż dana przestrzeń ładowna całego transportu,
– nadawany towar jest zbyt ciężki i przez co nie można skorzystać ze standardowej kurierskiej usługi, ponadto byłaby ona znacznie droższa,
– towar nie wymaga szybkiej dostawy,
– gdy niewielkie pakunki mogą być zapakowane razem i dostarczone na palecie,
– gdy pakunki mają różne adresy.

W tym dziale  Gdzie warto kupić mieszkanie w Krakowie?

Jaki jest koszt transportu LTL?

Cały koszt transportu LTL zależy od kilku czynników. Wpływ na niego ma waga i rozmiar załadunku, odległość skąd i dokąd ładunek ma być dostarczony, rodzaj ładunku, fakt czy usługa ma być ekspresowa czy standardowa oraz czy nadawca zamawia sobie dodatkowe usługi w typie zakup ubezpieczenia towaru czy potrzeba użycia specjalnych narzędzi do załadunku i rozładunku.
Taką konkretną wycenę danego transportu LTL, każdy nadawca może sobie zamówić przed wysłaniem towaru, podając określone parametry dostawy przesyłki.
Transport drobnicowy jest o wiele wygodniejszy, należy tylko dokładnie określić wielkość i wagę przesyłki oraz ich ilość jak również adresy przeznaczenia paczek i podać te szczegóły danej firmie logistycznej. Wtedy taka firma konkretnie zaplanuje transport tak, że będzie on i opłacalny dla nadawcy i bezpieczny dla przewożonego towaru.

Więcej informacji: https://www.rhenus.com/pl/pl/uslugi/logistyka-frachtowa/transport-drogowy/dedykowane-rozwiazania-ftlltl/

Jak przygotować ładunek do transportu LTL?

Przesyłki należy tak zapakować, by były one bezpieczne w czasie transportu. Dlatego też dobrze jest wykorzystać palety, skrzynie, kartony, kontenery. Jeśli przesyłek jest kilka, najlepiej jest umieścić je na palecie i odpowiednio zabezpieczyć, jeśli przesyłki wymagają określonego sposobu przechowywania, można je umieścić w specjalnych kontenerach, które utrzymują daną temperaturę. Przygotowany ładunek do transportu LTL powinien być zabezpieczony, mocno przytwierdzony, powinien być zapakowany ściśle bez możliwości powstawania żadnych luzów w przypadku transportu i w jego rzeczywistym czasie.
Dobrze jest podczas pakowania zastosować odpowiednią folię i owinąć wszystko dodatkowo stretchem. Pamiętać też należy o równomiernym rozłożeniu towaru na palecie lub w skrzyniopalecie.

Transport LTL – co to jest?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *