gotówka i karta

Gotówka bardzo długo była wybierana przez społeczność jako główny sposób zapłaty za towary i usługi. Jednak jak wszystko, tak i forma pieniądza ciągle ewoluuje. Wczoraj była gotówka, dzisiaj są prym wiodą karty płatnicze, co nas czeka jutro?

 

 

Od wymiany barterowej do gotówki

Wymiana barterowa była pierwszym sposobem zapłaty za wykonaną usługę lub towar. Popularna była już w czasach prehistorycznych, przed pojawieniem się pierwszego pieniądza. Korzystano z niej także w starożytnym Rzymie gdy wartość pieniądza nagle spadła za sprawą Cesarza Dioklecjana w 284 r. n.e. W dzisiejszych czasach wymiana barterowa jest używana przed wszystkim, aby uniknąć opłat walutowych.

Z wymianą barterową powiązana jest wymiana ekwiwalentna, w której partnerzy wymieniają się dobrami o podobnej wartości w taki sposób, aby nikt nie była stratny.

woman holding showing credit card and cash dollar banknotes bill

Rosnąca popularność kart płatniczych

Karty płatnicze mają znaczącą siłę przebicia w dzisiejszych czasach ze względu na jej bezpieczeństwo i powszechność terminali płatniczych. Nie trzeba martwić o noszenie ze sobą gotówki, wystarczy plastikowa karta służąca do połączenia się z rachunkiem banku, aby dokonać płatności. Sprzyja to spontanicznym zakupom, gdyż ma się dostęp do wszystkich posiadanych przez siebie środków i nie trzeba martwić się o jej wystarczającą ilość w portfelu.

W tym dziale  Dla kogo faktoring odwrócony?

Popularność kart płatniczych w głównej mierze zawdzięczamy bankom. Wyobraźmy sobie adekwatną sytuację do tej, co oferują nam dzisiaj instytucje finansowe w kwestii udzielania kart. A mianowicie do każdego rachunku niech będą dodawane okulary przeciwsłoneczne określonego modelu. Te działanie z pewnością przyczyniłoby się do tego, że te okulary były by najczęściej spotykanymi okularami przeciwsłonecznymi na ulicach, nawet jeżeli lwia część klientów po prostu by je wyrzuciła. Podobnie ma się sytuacja z kartami płatniczymi. Dodawanie jej za darmo do każdego rachunku sprawia, że jest bardzo popularna. Jednocześnie jej duża ilość zalet powoduje, że klienci wola płacić nią w skalpach, niż szukać bankomatu (do których ponownie wróciły opłaty za wyciągnięcie pieniędzy z banku) i płacić gotówką. Nie podlega więc dyskusji fakt, że lepiej płacić za zakupy kartą, niż gotówką.

Czy czeka nas całkowita eliminacja gotówki w przyszłości?

Czy rezygnacja z gotówki sprawi, że nasze płatności w sklepach staną się szybsze i bezpieczniejsze?

Z pewnością można powiedzieć, że nie. Warto traktować pieniądz fizyczny jako alternatywę dla płatności bezgotówkowych i zawsze mieć ją przy sobie w razie nagłych przypadków. Jako przykład można przedstawić sytuację w Grecji w 2015 roku, kiedy to banki wstrzymały możliwość wypłaty pieniędzy przez klientów.

Posiadanie przy sobie niewielkiej ilości gotówki może także ułatwić płatności w sklepach. Wielu sprzedawców wprowadza minimalne limity kwot przy płatności kartą. Gotówką można także podziękować kelnerowi za dobrą obsługę lub kupić spontaniczny prezent na ukochanej na rynku w dużym mieście. Nie zawsze warto tez płacić za bardzo drobne zakupy rzędu kilkudziesięciu groszy kartą, chociażby z tego powodu, ze sprzedawca ponosi  prowizję od każdej transakcji.

Wymiana barterowa, gotówka, karta. Co będzie następne?