Cross-docking, czyli przeładunek kompletacyjny, jest systemem dystrybucji towarów, polegającym na dostarczeniu wszystkich dostaw do wspólnego magazynu przeładunkowego, gdzie następnie zostają rozdzielone, pogrupowane i wysłane do docelowych punktów. Towary nie są długo przechowywane w magazynie przeładunkowym, najczęściej w ciągu kilku dni roboczych trafiają do ostatecznych odbiorców. Usługa cross-dockingu cieszy się dużą popularnością w przypadku dużych firm produkcyjnych dostarczających produkty do nawet kilkudziesięciu lub kilkuset punktów w kraju (dotyczy to zwłaszcza dostaw do dużych sieci handlowych, na przykład markety budowlane).

Zalety cross-dockingu

Zalet cross-dockingu jest wiele. Po pierwsze optymalne planowanie tras, czyli minimalizacja dystansów, pozwala spalać mniej paliwa co bezpośrednio przekłada się na rentowność. W przypadku tego mechanizmu logistycznego funkcjonują również stałe awizacje dostaw, co znacząco ułatwia i usprawnia pracę. Stałe dni załadunku i dostawy wpływają na lepszą organizację przedsiębiorstwa w obszarze logistyki i produkcji. Jest to szczególnie istotne dla firm dostarczających swój asortyment do dużych sieci handlowych, ponieważ eliminuje problem długich kolejek oczekujących na rozładunek. Jedną z najważniejszych zalet systemu cross-docking jest znaczące obniżenie kosztów związanych ze składowaniem towarów, tworzeniem zapasów czy ochroną magazynu. Nie sposób nie wspomnieć o efektywniejszym wykorzystaniu przestrzeni. Przy mechanizmie cross-docking nie ma konieczności inwestowania w zabudowę regałową, ponieważ towary nie są składowane. Oznacza to duże oszczędności dla przedsiębiorstwa (mowa o instalacji regałów oraz zatrudnieniu pracowników do obsługi magazynu). Przeładunek kompletacyjny znacząco skraca dostawę zamówień w związku z pominięciem etapu magazynowania. Pozwala to sprostać rosnącym wymaganiom klientów, dla których błyskawiczna dostawa często jest priorytetem. Na koniec warto wspomnieć również o aspekcie ekologicznym: mniej samochodów i lepsze planowanie to niższa emisja szkodliwych substancji do atmosfery. Zmniejszenie niekorzystnego wpływu na środowisko już od dawna wpisuje się w misję wielu przedsiębiorstw, dlatego ta kwestia ma coraz większe znaczenie.

W tym dziale  Czym jest logistyka zwrotów?

Czy są jakieś wady?

Wśród problemów i niedogodności systemu cros-docking możemy wymienić konieczność zapewnienia spójności i integracji poszczególnych elementów łańcucha dostaw, co w fazie początkowej może być nie tylko kosztowne, ale również pracochłonne. Chodzi np. o zapewnienie odpowiedniego systemu i narzędzi do etykietowania, które z łatwością muszą być odczytywane przez różne systemy informatyczne.
System cross-docking to niewątpliwie efektywne rozwiązanie, które pozwala znacząco obniżyć koszty związane ze składowaniem zapasów. Dzięki tej metodzie towary rozsyłane są niemal bezpośrednio od dostawcy do odbiorcy końcowego. Ma to duże znaczenie dla wielu przedsiębiorstw, które walczą o utrzymanie konkurencyjności.

 

Co to jest cross-docking?