Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak stara jest motoryzacja. Wiedzieć bowiem musimy, że jej historia to już ponad 150 lat. Co ciekawe, przez ten czas główne założenia jej funkcjonowania zupełnie się nie zmieniły. Oczywiście unowocześniliśmy proces spalania paliwa, lecz w dalszym ciągu wszystko sprowadza się do tego, aby z ropy uzyskać energię. Nic więc dziwnego, że tak wielkie nadzieje pokładane są w samochodach elektrycznych i autonomicznych, które wprowadzają powiew świeżości.

Jak działa samochód elektryczny?

Jeśli przejrzymy takie strony internetowe, jak np.https://www.neo24.pl/, bez trudu dostrzeżemy, że współcześnie większość urządzeń elektronicznych wykorzystuje do swojej pracy baterie. Inżynierowie doszli więc do słusznego wniosku, dlaczego nie wykorzystać ich również w samochodach.
Jak możemy się łatwo domyślić, w aucie na prąd baterii musi być naprawdę sporo. Najczęściej jest tak, że wyłożona jest nimi cała podłoga auta, która jest oczywiście odpowiednio zabezpieczona przed uszkodzeniami. Pochodząca z nich energia zasila silniki elektryczne, które napędzają koła auta. Rzecz jasna część energii generowana podczas np. hamowania jest odzyskiwana i trafia z powrotem do baterii.

Co powinniśmy wiedzieć o autach elektrycznych?

Auta spalinowe i elektryczne znacznie się od siebie różnią od strony technologicznej. Tych drugich nie trzeba zalewać paliwem, aby mogły jeździć, lecz zamiast tego ładuje się je z gniazda elektrycznego. To prawda, współczesne auta spalinowe są znacznie bardziej ekologiczne dzięki licznym technologiom zabezpieczającym wydostawanie się szkodliwych substancji z pojazdu, lecz mimo wszystko nie mogą się one równać z autem elektrycznym, które nie generuje absolutnie żadnego zanieczyszczenia.

W tym dziale  Markery kredowe - jakie mają zastosowanie w codziennym życiu?

Inną niezwykle istotną dla wielu kierowców sprawą będzie znacznie mniejsza awaryjność aut elektrycznych, co wynika rzecz jasna z o wiele prostszej konstrukcji. Każdy specjalista przyzna, że im mniej części i ruchomych elementów w aucie, tym mniejsza szansa, że coś się w nim zepsuje.
Na koniec wspomnieć jeszcze musimy o prawdziwym przełomie w świecie motoryzacji, czyli o pojazdach autonomicznych. Samochód autonomiczny to taki, który może bezpiecznie poruszać się w ruchu drogowym bez udziału kierowcy. Do swojego działania wykorzystuje on dziesiątki kamer, czujników i ultraszybki systemem monitorujący cały czas przestrzeń wokoło auta.

Czy auta elektryczne to przyszłość?

Przeczytane powyżej informacje zapewne zaskoczyły wielu z was i zastanawiacie się teraz, czy właśnie do takich aut należy przyszłość. Odpowiedź jest oczywiście bardzo trudna, a przewidzenie przyszłości wydaje się niemożliwe. Choć auta tego rodzaju mają niewątpliwe zalety, to jednak nie są one całkowicie wolne od wad. Warto tu wspomnieć przykładowo o dość długim czasie ładowania, a także stosunkowo niewielkim maksymalnym dystansie, który można przejechać na jednym ładowaniu.

Przyszłość mobilności: samochody elektryczne i autonomiczne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *