Miłośnicy gier komputerowych wiedzą, że ich hobby nie jest zaliczane do najtańszych, a zakup nowych podzespołów wymaga sporych nakładów finansowych. Karta graficzna, pamięć RAM czy też oczywiście procesor to elementy, które mogą bez trudu kosztować nawet po kilka tysięcy złotych. Wiedzieć jednak trzeba, że nawet najlepszy komputer nie pokaże swoich możliwości, jeśli nie podłączy się go do równie dobrego monitora.

Czym są monitory 144hz?

Każdy doskonale wie, że dostępne w sklepach monitory mogą się znacznie pomiędzy sobą różnić. Na rynku spotkać można modele o różnej przekątnej, oparte na innych matrycach czy też nawet wyposażone w różne gniazda. Wiedzieć jednak trzeba, że oprócz tego różnić się one mogą także swoim czasem odświeżania.
Czym jest ten parametr? Odnosi się on do tego, jak często ekran monitora będzie się odświeżał, czyli z jaką częstotliwością zmianie ulegają piksele. Jeśli odświeżanie będzie zbyt wolne, obraz będzie wydawał się poszarpany i nieprzyjemny.
Do niedawna głównym problemem w osiągnięciu dużej ilości klatek była zbyt słaba karta graficzna, która nie była w stanie wygenerować ich tyle, aby zachować płynność obrazu. Dziś jednak karty są wystarczająco mocne, aby ograniczeniem stały się monitory. Klasyczny monitor komputerowy jest w stanie odświeżać obraz w częstotliwości 60 Hz, czyli może go zmienić 60 razy na sekundę. Jest to bardzo dobry wyniki, ale nie najlepszy. Bez trudu można już dziś zakupić monitory 144 Hz, które mogą odświeżać obraz 144 razy na sekundę, zapewniając tym samym rewelacyjną płynność animacji.

W tym dziale  Jaka jest różnica między wężami grzewczymi elektrycznymi a podgrzewanymi czynnikiem grzewczym?

Czy monitor 144 Hz może mieć jakieś minusy?

Jak więc widać, monitor tego typu to naprawdę świetny sprzęt, który pozwala rozwinąć komputerowi skrzydła i wyświetlić wszystkie klatki, które karta graficzna potrafi wygenerować. Zanim jednak udamy się po niego do sklepu, warto dowiedzieć się nieco o jego minusach.
Najważniejszym minusem jest rzecz jasna bardzo duży koszt takiego monitora, który często wynosi nawet kilka tysięcy złotych. Dodatkowo monitor tego typu może być trudniej dostępny i po jego zamówieniu może okazać się, że trzeba będzie na niego poczekać.

Czy warto kupić monitor 144 Hz?

Czy monitory 144 Hz są wolne od wad? Oczywiście nie, ponieważ ich wysoka cena, a także potencjalne trudności z dostępnością mogą okazać się sporym problemem. Czy warto zatem taki monitor zakupić? Zdecydowanie tak, ponieważ nie tylko poprawi on wrażenia płynące z grania w gry, lecz dodatkowo przyniesie wiele korzyści osobom pracującym na komputerze. Wyższe odświeżanie sprawi, że obraz będzie płynniejszy, a więc i mniej męczący dla oczu. Poprawi to wygodę korzystania z komputera, a także ograniczy ewentualne problemy zdrowotne.
Jeśli ma się możliwość zakupienia takiego monitora, a nasz komputer będzie w stanie wyświetlić tak dużą liczbę klatek, zdecydowanie warto nabyć taki sprzęt. Przyniesie on wiele radości i satysfakcji podczas jego używania.

Monitory 144Hz: czy warto w nie zainwestować?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *