W ostatnich latach bardzo popularne są stacje zasilania. Coraz więcej ludzi decyduje się na zakup mobilnej stacji zasilania, która ma naprawdę szerokie spektrum zastosowań. W tym artykule wyjaśnimy, jak działa takie urządzenie i w jakich sytuacjach może okazać się przydatne. W wielkim skrócie, stacja zasilania to duży powerbank. Nie wszyscy mają świadomość, że przez zwykłe gniazdo AC można naładować urządzenie.

Czym jest stacja zasilania?

Stacja posiada przetwornicę, która przekształca prąd stały na przemienny. Warto dodać, że w pojemnych akumulatorach litowo-jonowych przetwarzana i przechowywana jest energia. To powoduje, że stacje zasilania mogą być wykorzystywane praktycznie wszędzie, gdzie potrzebna jest energia elektryczna. Postęp technologiczny sprawił, że obecnie możemy korzystać z nowoczesnych rozwiązań, o których dawniej mogliśmy jedynie pomarzyć. Różnica pomiędzy stacją a generatorem jest taka, że stacja przechowuje energię elektryczną i można z niej korzystać z bardzo wygodny sposób, natomiast generator jedynie przerabia paliwo na prąd elektryczny. Stacja zasilania posiada zdecydowanie więcej zalet w ogólnym porównaniu. Trzeba niestety pamiętać, że wszystkie akumulatory się z czasem zużywają i wtedy ich wyjściowa pojemność się zmniejsza. Pojemność spada po około 500 – 4000 cyklach ładowań w zależności od modelu. Drugi minus jest taki, że trzeba stację najpierw naładować, żeby jej używać. Właśnie dlatego dobrym rozwiązaniem jest zakup modelu, który ładuje się szybko. Jednak nie trzeba się na zapas martwić, ponieważ zalet jest znacznie więcej. W tym miejscu trzeba wskazać niesamowitą wygodę użytkowania, ponieważ urządzenie nie generuje nieprzyjemnego zapachu i spalin. Do tego jest bardzo ciche i wystarczy wcisnąć przycisk, żeby je włączyć.

W tym dziale  Jakie jest zastosowanie pianki otwartokomórkowej?

Zastosowanie stacji zasilania

Stację można postawić w każdym miejscu, ponieważ jest mobilna. Niekoniecznie trzeba ją ładować z gniazdka elektrycznego, ale również przez gniazdo w aucie oraz panele słoneczne. Znikome są zarówno koszty ładowania, jak i konserwacji. Obecnie stacje posiadają nowoczesne zabezpieczenia, które chronią również podłączone do nich urządzenia. Chodzi tu przede wszystkim o zabezpieczenie przed przeciążeniem oraz zbyt wysokim i niskim napięciem, które może doprowadzić do uszkodzenia. Zaawansowana ochrona to jeszcze nie wszystko, ponieważ wystarczy aplikacja, żeby uruchomić zdalnie stację zasilania. Taka funkcja jest bardzo przydatna, ponieważ pojawiają się całkowicie nowe możliwości. Parametry stacji i statusy można sprawdzać na bieżąco. W zasadzie każdy może dostosować stację zasilania do swoich preferencji, ponieważ nieskończona jest lista zastosowań. Polowa stacja zasilania może się przydać na campingu i podczas wyjazdów. W awaryjnych sytuacjach, kiedy nie będzie prądu może okazać się niezbędna. Od modelu i jego mocy zależy, czy stacja będzie mogła zasilić dane urządzenie. W niedługim czasie stacje zasilania powinny całkowicie zastąpić generatory prądu, które uchodzą już za przeżytek.

Stacja zasilania, czym jest? Wady i zalety.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *