Radio-Frequency Identification – czyli w skrócie RFID – oznacza identyfikowanie za pośrednictwem fal radiowych. Ta technologia umożliwia nie tylko odczyt, ale i również przesył danych, wraz z elektronicznym zasilaniem chipów, które są nośnikami tych danych.

W zależności od umieszczonego chipu i rodzaju znacznika – odczyt lub zapis danych możliwy jest w odległości od kilkudziesięciu centymetrów do nawet kilkunastu metrów. Konstrukcja całego systemu umożliwia jednoczesne odczytywanie wielu tagów, które mogą znajdować się w zasięgu czytnika lub innej anteny RFID.

Technologia RFID znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach naszego życia, używana jest m.in. w handlu, kontroli dostępu, logistyce, magazynowaniu, procesach przemysłowych, produkcji, jak i również zapewnianiu bezpieczeństwa. Wszystkiego o technologii RFID możesz dowiedzieć się z artykułów dostępnych tutaj: https://innovatingautomation.pl/tag/technologia-rfid/ – lektura godna polecenia!

RFID konfigurator Balluff

 

Zastosowanie technologii RFID w:

Technologia RFID jest współczesnym standardem identyfikowania obiektów i osób wraz z komunikacją między tymi podmiotami. Wpływa na to również tzw. Przemysł 4.0, a także Internet Rzeczy, których działanie opiera się na komunikacji maszyna-człowiek oraz na bezprzewodowej komunikacji sieciowej.

RFID aktualnie wykorzystywany jest również w kontroli produkcji, logistyce, procesach przemysłowych, ale przede wszystkim w codziennym życiu. Identyfikację radiową można spotkać w:

W tym dziale  Jakie są rodzaje przesyłek kurierskich?

Produkcji i przemyśle

RFID wspomaga automatyzację procesów, identyfikację maszyn, materiałów, narzędzi i wyrobów. Przyspiesza kontrolę, przepływy oraz zwiększa poziom efektywności realizowanych działań. Dostępny jest również RFID Nawigatora do śledzenia produkcji.

Logistyce i magazynowaniu

Dokładność i szybkość dostaw, kompletowanie gotowych towarów wraz z rotacją i zarządzaniem, a także realizacją zamówień i kontrolą opakowań zwrotnych, niemal za każdym razem odbywa się z pomocą etykiet RFID oraz właściwych tagów. Wykorzystywany jest w tym celu również Kanban RFID.

Handlu

Bramki RFID oraz znaczniki towarów w handlu, należą do popularnie funkcjonujących rozwiązań, zabezpieczających asortyment przed kradzieżą. Można je również wykorzystać do przeprowadzenia remanentów na koniec roku.

Identyfikacji majątku firmy

Technologia RFID zastępuje również tradycyjnie stosowane kody kreskowe, a ponadto jest znacznie trwalsza i przede wszystkim efektywniejsza w procesie zarządzania majątkiem firmowym, umożliwia również łatwiejsze i szybsze przeprowadzenie corocznej inwentaryzacji oraz prowadzenia ewidencji środków trwałych.

Budownictwie

W przedsiębiorstwach o profilu budowlanym system RFID wykorzystywany jest do kontrolowania wartości materiałów, narzędzi i sprzętu. To sprawia, że istotnie obniżają się koszty eksploatacji. Obniża się też poziom nieuzasadnionego wykorzystywania wcześniej wspomnianych przedmiotów przez pracowników.

Kontroli dostępu

Technologia RFID umożliwia również ograniczenie dostępu do określonych obiektów i lokalizacji.


 

Co to jest RFID i w jaki sposób działa?
Tagged on:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *