Polska należy do krajów, w których marnowana jest znaczna ilość żywności. Według badań PROM Instytutu Ochrony Środowiska Państwowego Instytutu Badawczego w Polsce co roku marnuje się ponad 5 milionów ton żywności. Według danych ONZ na całym świecie marnuje się aż 1,3 mld ton żywności nadającej się do spożycia, co stanowi 1/3 całej produkowanej żywności na świecie. Problematyka marnowania żywności to szalenie ważny temat, który należy rozwiązywać poprzez wprowadzanie odpowiednich rozwiązań. Chodzi o to, aby jak najmniej żywności marnować, a jak najwięcej zaoszczędzonych produktów wykorzystać w celach dobroczynnych lub dla ubogich osób. W jaki sposób robić odpowiedzialne zakupy spożywcze, aby nie marnować żywności?

Podstawowe zasady odpowiedzialnego robienia zakupów

Odpowiedzialne zakupy spożywcze to podejście do zakupów, które uwzględnia wpływ naszych wyborów na środowisko, społeczność i nasze zdrowie. Oto kilka wskazówek, jak dokonywać odpowiedzialnych zakupów spożywczych:
a) Kupuj lokalnie: Wybieraj produkty spożywcze pochodzące z twojej okolicy lub regionu. Dzięki temu wspierasz lokalnych producentów, a jednocześnie zmniejszasz emisję gazów cieplarnianych związanych z transportem produktów spożywczych.
b) Wybieraj produkty sezonowe: Produkty sezonowe są zwykle tańsze i smaczniejsze, a ich produkcja nie wymaga stosowania sztucznych środków chemicznych ani intensywnego nawożenia. Wybierając produkty sezonowe, wspierasz też lokalnych producentów.
c) Unikaj jednorazowych opakowań: Wybieraj produkty spożywcze, które pakowane są w opakowania wielokrotnego użytku lub w opakowania biodegradowalne. Unikaj jednorazowych opakowań, takich jak plastikowe torby czy folie. Każdy sklep spożywczy posiada torby przyjazne środowisku. Wybieraj takie, ponieważ są wielokrotnego użytku.
d) Wybieraj produkty ekologiczne: Produkty ekologiczne to produkty spożywcze, które produkowane są z poszanowaniem środowiska naturalnego i z minimalnym użyciem sztucznych środków chemicznych.
e) Wybieraj produkty fair trade: Produkty fair trade to produkty, których producenci otrzymują uczciwą cenę za swoje produkty i są odpowiednio wynagradzani za swoją pracę. Wybierając produkty fair trade, wspierasz uczciwe praktyki handlowe.
f) Planuj swoje posiłki i unikaj marnowania żywności: Planując swoje posiłki, unikasz marnowania żywności i redukujesz odpady. Kupuj tylko tyle, ile potrzebujesz, a resztki wykorzystaj do przygotowania innych potraw.
g) Wspieraj rolnictwo ekologiczne: Wspieraj rolnictwo ekologiczne, które stosuje zrównoważone metody uprawy i minimalizuje szkodliwe skutki dla środowiska.

W tym dziale  Markery kredowe - jakie mają zastosowanie w codziennym życiu?

Odpowiedzialne zakupy wpływają na ochronę środowiska?

O konieczności dbania o środowisko i wypływającej z niej zmiany nawyków konsumenckich słyszymy z wielu ust – mówią o tym ekolodzy, organizacje pozarządowe czy politycy. Przyznajemy im rację, choć często nie bardzo wiemy, jak my mielibyśmy pomóc środowisku. Wiele słyszymy o segregacji śmieci, ale co poza tym? Trzeba zrezygnować z ulubionych produktów, przestawić się na minimalizm, a może coś gorszego?
Rozwiązanie jest prostsze, niż się wydaje – już małe zmiany i trzymanie się pewnych zasad mogą sprawić, że nie będziemy kupowali niepotrzebnych rzeczy i marnowali żywności. To zysk nie tylko dla środowiska naturalnego, ale także naszego portfela.

Jak robić odpowiedzialne zakupy spożywcze?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *