Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest zapewnienie pracownikom bezpiecznego miejsca pracy oraz zminimalizowanie ryzyka wypadków przy pracy. Stanowisko, przy którym pracujemy powinno być ergonomiczne. Czym jest ergonomia w miejscu pracy ? I dlaczego jest taka ważna ?

Ergonomia – co to jest ?

Pojęcie ergonomia pochodzi z języka greckiego, a dokładnie od dwóch greckich słów: ergon – oznaczającego czyn, pracę oraz nomos – oznaczającego tyle co zwyczaj, prawo, wiedza. Zatem w tłumaczeniu na język polski oznacza naukę o pracy. Dokładnie ergonomia zajmuje się zapewnieniem pracownikom takich warunków pracy na stanowisku, które będą dostosowane do jego możliwości oraz wymagań fizycznych i psychicznych, przy jednoczesnym zminimalizowaniu ryzyka wypadków w miejscu pracy.

Jakie wyróżniamy rodzaje ergonomii ?

Ergonomię dzielimy na dwa rodzaje. Wyróżniamy ergonomię korekcyjną oraz koncepcyjną. Ta pierwsza polega na korygowaniu już istniejących stanowisk pracy. W ergonomii korekcyjnej krytycznie przyglądamy się danemu stanowisku pracy i oceniamy czy jest ono właściwie przystosowane dla pracowników oraz czy zapewnia im właściwy stopień bezpieczeństwa. W razie stwierdzenia uchybień można je naprawić.

Ergonomia koncepcyjna z kolei występuje w przypadku budowania nowych stanowisk. Wówczas już na etapie tworzenia stanowiska można zadbać o jego odpowiednie przystosowanie, dobór odpowiednich maszyn i narzędzi w taki sposób, by były dopasowane do pracy jaką będzie wykonywał przyszły pracownik, oraz by nie stanowiły dla niego zagrożenia.

W tym dziale  Monitory 144Hz: czy warto w nie zainwestować?

Ergonomia w w biurze i na produkcji

W przypadku ergonomii nie ma znaczenia jakie stanowisko pracownik będzie zajmować i jaka praca będzie wykonywana, ponieważ bez względu na to, czy to jest praca biurowa, stanowisko na produkcji czy praca fizyczna należy zapewnić mu takie warunki aby dobrze mu się pracowało. Dla każdego stanowiska będzie to jednak oznaczać coś innego.

Praca przy komputerze a ergonomia ?

Dawniej uważano, że praca przy komputerze należy do najłatwiejszych i najbezpieczniejszych form wykonywania pracy. Dziś już wiadomo, że ten rodzaj wykonywania pracy w sposób długotrwały oraz na źle przystosowanym stanowisku jest przyczyną szeregu problemów zdrowotnych u pracowników. Najbardziej narażony jest kręgosłup oraz wzrok.

Ergonomiczna praca przy komputerze powinna zatem obejmować takie rzeczy jak dostęp do naturalnego oświetlenia, wybór odpowiedniego monitora czy właściwie dopasowane krzesło biurowe. Nie można pominąć tutaj także znaczenia takich narzędzi jak podnóżki ergonomiczne oraz podpórki lędźwiowe na krzesło, które mają duży wpływ na komfort pracy przy biurku.

Ergonomia na produkcji

Praca na produkcji oznacza, że pracownik przez 7-8, a nawet 12 godzin wykonuje te same czynności w pozycji siedzącej lub stojącej. Jeśli pracodawca nie zadba o odpowiednią ergonomię stanowiska pracy, narazi swoich pracowników na problemy zdrowotne związane z narządem ruchu. Ergonomia w przypadku stanowisk produkcyjnych powinna polegać na tym, że wszystkie potrzebne części i narzędzia pracownik będzie miał w zasięgu ręki. Jeśli praca jest siedząca, powinien mieć także możliwość skorzystania z podnóżków ergonomicznych, które zapewnią ulgę nogom i korzystnie wpływają na postawę oraz kręgosłup.

W tym dziale  Jak robić odpowiedzialne zakupy spożywcze?

Ergonomia w pracy – dlaczego jest ważna ?

Jak wspomniano wyżej, ergonomiczne stanowisko pracy jest bardzo ważne. Przynosi korzyści zarówno pracownikom, jak i pracodawcom, a każdemu pracodawcy zależy na tym, aby jego pracownicy pracowali jak najlepiej. Ergonomia w pracy przede wszystkim podnosi poziom bezpieczeństwa osób zatrudnionych. Dodatkowo zwiększa u pracowników produktywność i efektywność. Pracownicy na odpowiednio dostosowanych stanowiskach pracują też chętniej i wydajniej. Mają również większą motywację do pracy oraz wzrasta zadowolenie z wykonywanych zadań.

Ergonomia w miejscu pracy – dlaczego jest ważna?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *