Przedsiębiorcy w dzisiejszych czasach w istocie mają możliwość wykorzystania wielu dostępnych na rynku sposobów finansowania działalności. Czasy, w których jedynym sposobem na przetrzymanie ciężkiego okresu był kredyt firmowy, już dawno minęły. Coraz więcej przedsiębiorców sięga po alternatywę w postaci faktoringu lub mało popularnego faktoringu odwrotnego. Czym dokładnie jest ta ostatnia usługa i dla kogo jest ona idealnym sposobem na zwiększenie przewagi konkurencyjnej na rynku?

Co to jest faktoring odwrócony?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym dokładnie jest faktoring odwrócony. Faktoring odwrócony to forma finansowania, w której faktor, będący podmiotem oferującym faktoring odwrotny płaci za zakupy przedsiębiorcy bezpośrednio producentowi czy dostawcy. W ramach umowy faktoringu odwróconego klient zobowiązuje się, że po realizacji transakcji wartość faktury zostanie uregulowana u faktora wraz z należnymi odsetkami czy też opłatą. Co zyskujemy dzięki faktoringowi odwróconemu? Odroczony termin płatności. Nauczeni doświadczeniem i praktyką, dostawcy coraz rzadziej pozwalają klientom na opóźnienie płatności za towar, szczególnie w ciężkich czasach. Dzięki faktoringowi odwróconemu przedsiębiorca może zyskać więcej czasu na płatność właśnie dzięki wykorzystaniu instytucji finansowej, która jest gotowa zapłacić za nasze zamówienie.

Dla kogo faktoring odwrócony jest świetną alternatywą?

Zastanówmy się, kto może zyskać na wykorzystaniu faktoringu odwróconego. Przede wszystkim przedsiębiorcy działający w branżach, w których nie może być mowy o odroczonym terminie płatności. Statystyki wyglądają naprawdę pesymistycznie – nawet 80% dostawców doświadcza przekroczonego terminu płatności, co może mieć ogromny wpływ na problemy z utrzymaniem optymalnej ciągłości finansowej. Dlatego też coraz częściej stosuje się wymóg płatności natychmiastowej lub płatności w gotówce za towary. To z kolei może wpłynąć na te firmy, które potrzebują towaru do świadczenia swoich usług, a nie mają, w jaki sposób zapłacić natychmiast. Drugą grupą przedsiębiorców zyskujących dzięki faktoringowi odwrotnemu są Ci, którzy mają szansę uzyskać rabaty za szybką płatność. W takiej sytuacji nie musimy nadwyrężać swojego budżetu – wystarczy że wnioskujemy o usługę faktoringu odwrotnego, a cała transakcja, pomimo potencjalnych kosztów może przynieść nam dodatkowy zysk.

W tym dziale  Jak obliczyć zaliczkę na podatek dochodowy?

Jakie są koszty faktoringu odwróconego?

Podobnie jak w przypadku innych form finansowania zewnętrznego, również w przypadku faktoringu odwróconego musimy liczyć się z opłatami. Całkowity koszt usługi faktoringu odwróconego to wartość odsetek od kwoty „pożyczonej” a także w zależności od specyfiki umowy z faktorem, opłata przygotowawcza czy prowizja od wartości pojedynczej usługi faktoringu odwróconego. Ze względu na różne oferty instytucji finansowych, zawsze warto zapoznać się z aktualnymi cenami oraz wybrać tę instytucję, która gwarantuje nam relatywnie niskie koszty faktoringu odwrotnego.

Dla kogo faktoring odwrócony?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *