Wiele osób nie do końca rozumie pojęcie inflacji. Mimo że mieliśmy z nią do czynienia szczególnie w roku 2021, nadal nie jest to zrozumiałe zjawisko dla wielu nawet dorosłych osób, które pieniędzmi obracają na co dzień. Definicja inflacji mówi, że jest to proces ogólnego wzrostu cen w gospodarce, którego skutkiem jest spadek siły nabywczej pieniądza, a więc jego wartości. Jednak skąd konkretnie bierze się inflacja w Polsce? Jak ratować swoje oszczędności przed inflacją oraz gdzie je ulokować?

Inflacja w Polsce 2021 – najwyższa od 21 lat

W roku 2021 osiągnęliśmy największy poziom inflacji w ciągu ostatnich 21 lat – jeszcze nigdy w tym wieku inflacja w Polsce nie była na tak wysokim poziomie! W sklepach płacimy coraz więcej za te same produkty co zwykle, a nasze pensje, mimo że najczęściej takie same, starczają na coraz mniejsze zakupy.

Główny Urząd Statystyczny podaje, że w listopadzie inflacja w Polsce osiągnęła aż 7,7%! Ekonomiści co prawda przewidywali wzrosty cen, jednak nie aż tak drastycznie wysokie. Wzrost o 7,7% w porównaniu z okresem sprzed roku to ogromna różnica, którą bez wątpienia odczuł każdy Polak. Ceny prądu i gazu rosły najszybciej, a więc energia kosztowała nas najwięcej. Pamiętajmy, że jest to dobro wręcz niezbędne do codziennego funkcjonowania, dlatego oszczędzanie energii jest szczególnie trudne. Najwyższa inflacja w Polsce w XXI wieku osiągnęła 8,5% – jesteśmy więc blisko pobicia niechlubnego rekordu. Miejmy nadzieję, że inflacja w Polsce w 2021 roku to tylko sytuacja przejściowa, a w roku 2022 będzie systematycznie spadać.

W tym dziale  Czym jest logistyka dla branży automotive?

inflacja w polsce

Jak ratować swoje oszczędności przed inflacją?

Jako że banknot 100 zł jest wart dziś dużo mniej, niż kilka czy kilkanaście lat temu, wszyscy chcemy uchronić przed inflacją nasze oszczędności. Jak ratować swoje oszczędności przed inflacją? Inflacja w Polsce w 2021 roku osiągnęła rekordowo wysoki poziom, dlatego musimy nauczyć się tak zarządzać pieniędzmi, aby zaoszczędzić ich jak najwięcej oraz, na ile to możliwe, uchronić oszczędności przed inflacją.

Warto, zamiast wpłacać pieniądze na lokaty, które przynoszą bardzo mały zysk, lub nie przynoszą go w ogóle, zacząć inwestować w akcje. Spółki, w które możemy zainwestować to te, których produkty będą drożeć w procesie inflacji – na przykład paliwo. W ten sposób możemy wygenerować niemały zysk.

Jeśli inwestowanie na giełdzie nie jest dla Ciebie, możesz zastanowić się nad zakupem złota. Od wielu lat zakup złota jest skutecznym sposobem na ulokowanie i zabezpieczenie swoich pieniędzy. Pamiętaj jednak, aby przed inwestowaniem swoich pieniędzy, nabyć odpowiednią wiedzę tak, by nie osiągnąć skutku odwrotnego do zamierzonego.

Gdzie ulokować oszczędności?

Aby bezpiecznie zaoszczędzić lub pomnożyć swoje środki, najwięcej osób nadal wybiera wpłacanie pieniędzy na lokaty bankowe. Te są o tyle bezpieczne, że Twoje pieniądze na takiej lokacie są chronione ustawowo. Pamiętaj, aby wśród banków wybierać tylko zaufane instytucje, nie parabanki – w tych istnieje bardzo duże ryzyko zostania oszukanym. Jeśli nie chcesz stracić swoich pieniędzy – wybierz bank po uprzednim zorientowaniu się, czy lokata jest bezpieczna.

W tym dziale  Procedura niszczenia nośników danych

Zakup nieruchomości to również bardzo dobry sposób na ulokowanie nieco większej sumy pieniędzy. Wartości nieruchomości w ciągu ostatnich kilkunastu lat ciągle rosły, dlatego wiele osób zdecydowało się na ich zakup. Nieruchomość możesz sprzedać lub wynająć. Pamiętaj, że lokując pieniądze w nieruchomości znacznie więcej czasu zajmie Ci osiągnięcie zwrotu z inwestycji, jednak ten sposób niemal gwarantuje zysk.

Możesz także kupić złoto – to również jedna z bezpieczniejszych form lokowania oszczędności, w której ryzyko straty jest raczej małe.

Artykuł nie stanowi instrukcji dotyczących inwestowania pieniędzy.

Inflacja w Polsce 2021. Co warto wiedzieć?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *