Kupując laptop liczymy na to, że będzie on nie tylko trwały, ale również wydajny. Mamy świadomość tego, jak szybki jest postęp technologiczny. Trudno nam jednak pogodzić się z sytuacją, w której już po kilkunastu miesiącach od zakupu sprzęt przestaje reagować na nasze polecenia. Dzięki kilku prostym radom możemy zmienić taki stan rzeczy.

Co możemy zrobić z systemem operacyjnym?

Pierwszym podjętym przez nas krokiem powinno być przyjrzenie się temu, co dzieje się z naszym systemem operacyjnym. Prawdą jest to, że z czasem wydajność komputerów spada. Nie da się jednak ukryć, że winna jest temu – przynajmniej częściowo – eksploatacja, a jeszcze ściślej – detale takie, jak choćby ten związany z liczbą programów pracujących w tle. Może się też okazać, że laptop wcale nie stracił na wydajności tak wiele, jak się tego obawialiśmy. Ponieważ jednak na dysku gromadzimy zbyt wiele danych, jego funkcjonowanie pozostawia zbyt wiele do życzenia.
Jeszcze zanim zaczniemy szukać informacji o serwisie laptopów, sprawdźmy, czy sami nie możemy pomóc naszemu sprzętowi. W programie Manager można szybko sprawdzić, jakie programy działają w tle. Można prześledzić też listę tych, które uruchamiają się wraz z włączeniem laptopa. Wiele osób nie potrafi ukryć zdziwienia, że ich lista jest tak długa. Na szczęście, zmiana ustawień i wydanie nowych decyzji co do ważności poszczególnych programów nie jest trudna. Już po kilku minutach można więc zyskać pewność, że sprzęt jest znacznie mniej obciążony.

W tym dziale  Czy studia MBA są dla każdego? Sprawdź!

Rozstanie ze zbędnymi plikami

Nie tylko byt duża liczba otwartych programów może wpłynąć na to, że nasz laptop jest mniej wydajny. Analizując oferty na stronie https://www.neo24.pl/komputery/laptopy.html zwykle zwracamy uwagę na pojemność dysku twardego i jest ona jednym z ważniejszych kryteriów podczas wyboru laptopa. Nie da się jednak ukryć, że pojemność ta również może zostać zużyta. Gromadzenie niepotrzebnych danych potrafi być poważnym problemem, zwłaszcza że zazwyczaj nawet sobie tego nie uświadamiamy. Warto wyrobić w sobie więc nawyk systematycznego przeglądania tych programów i gier, których nie używamy. Mogą one przecież nie tylko niepotrzebnie zajmować miejsce, ale nawet pracować w tle. Przyczynia się to do tego, że laptop nie działa tak dobrze, jak moglibyśmy tego oczekiwać.

Jak dbać o laptop?

Laptop to nie tylko wnętrze i mechanizmy zapewniające mu wydajne działanie. To również to, co jest widoczne gołym okiem. Odpowiednia troska o nasz sprzęt może mieć więc kluczowe znaczenie dla jego trwałości. Zasady bezpiecznego korzystania z niego nie są zresztą skomplikowane. W pierwszej kolejności powinniśmy pamiętać, aby nie jeść i nie pić przy sprzęcie tego rodzaju. Dobrze jest również pamiętać o tym, aby chronić laptop przed przypadkowym upadkiem. Warto mieć na uwadze i to, że laptop nie lubi wysokich temperatur. Nie jest więc wskazanym trzymanie go pod kołdrą. Jeśli lubimy pracę w łóżku, w sklepie komputerowym zaopatrzmy się w specjalną podstawkę chłodzącą.

Najważniejsze sposoby na poprawę wydajności i trwałości laptopa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *